Nemrég megkérdeztünk Titeket, hogy mivel töltekeztek, mivel inspirálódtok. Nagyon örültünk a sok kitöltőnek, összesen 233-an válaszoltatok nekünk. Jó olvasni, hogy mennyiféle forrásból merítkeztek és hogy fontos nektek a töltődés, a pihenés a rohanó hétköznapok közepette. Na de lássuk az ígért eredményeket:
Mi tölt fel energiával?
A „Mi tölt fel energiával?” kérdésre egyértelmű győztes született: majdnem a kitöltők fele válaszolta, hogy egy jó könyv, film, sorozat tölti fel. Ennek azért is örültünk, mert később pont rákérdeztünk kedvenc olvasmányokra, filmekre, így erről lejjebb bővebben is olvashattok. Ezután kb. egyenló arányban oszlik meg a barátokkal, párral, családdal töltött idő és az edzés, tehát a társas kapcsolatok és a mozgás fontos tényező még a jól-létetekben. Ez hasonlít a kutatások eredményeire, miszerint a lelki egészséghez nagyon fontos a kapcsolódások és a fizikai egészségünk is.
Tervek a nyárra
A nyári szabadságok tekintetében belföld és külföld nagyjából ugyanannyira népszerű, együttesen az jól látszik, hogy a válaszolók nagy része szeret kimozdulni otthonról a szabadsága alatt. Természetesen így a legkönnyebb kikapcsolódni, új élményekkel töltekezni, inspirálódni. Ami viszont elgondolkoztató, hogy az utazók számához viszonyítva nagy az a csoport, aki egyáltalán nem megy szabadságra a nyáron. Persze itt van, akinek olyan a munkája, hogy intenzív a nyári szezon, de azért reméljük, legalább egy jó filmre vagy sorozatra szakítanak időt, hiszen ők is ezt jelölték legtöbben a töltekezés forrásának és nagyon fontos folyamatosan keresni valamilyen pozitív élményt, nehogy kiégjünk.
A személyes elakadásokról
Kérdeztük, hogy életetek mely területén éreztek esetleg elakadást. A nehézségeknél 4 markáns terület rajzolódott ki hasonló eredménnyel: munkahelyi stressz, munkahelyi kiégés, családi nehézségek és egészségügyi problémák. Mi sajnos sokszor tapasztaljuk, hogy hiába érez valaki elakadást, mégsem igazán tesz érte, hogy elkezdje megdolgozni, gyakoribb, hogy „másfelé nézünk” inkább vagy rengetegszer egyszerűen várunk (és aztán sokszor a helyzet rosszabbra fordulása hozza el azt, hogy végül lépjünk, pedig akkor már jóval nehezebb megoldani ezeket a problémákat), tehát összességében a fenti témákra még mindig sajnos kevés időt és energiát fordítunk. Mindenesetre a négy téma kétségkívül nagyon „népszerű” ☹
Könyvélmények 2024-ben
És hogy milyen könyvek voltak mostanában nagy hatással rátok? Egyrészt rengeteg a pszichológiai, önismereti témájú könyv, amiket említetek (Almási Kitti, Máté Gábor, Edith Eva Eger, Bibók Bea, Csernus Imre, Feldmár András, Orvos-Tóth Noémi, Pál Ferenc, Müller Péter, Füredi Juli). Ez is mutatja, hogy a lelki életünk mennyire fontossá vált az utóbbi időben és hogy minél inkább próbálunk tenni a mentális jól-létünkért, mert egyre nehezebb jól lenni ebben a gyors és változó világban. Sajnos ennek kapcsán egyre inkább tapasztaljuk, hogy már nem elég csak olvasni érte.
Ezentúl sokan olvastok életrajzi témájú könyveket Gazsi Zoltántól Szabó Győzőn át Phil Collinsig, és többen említik a Bibliát is. Vagyis úgy tűnik, keressük a jó példákat, az útmutatást, mások életén és tapasztalatain keresztül is. Azt is jó volt látni, hogy 5% alatt van, akinek nem volt mostanában ilyen meghatározó olvasási élménye, tehát a könyvek még mindig remek inspirációs forrásként működnek.
Ami pedig kikapcsol Titeket, az nem meglepő módon a vígjátékok (pl. Csengetett, Mylord? vagy „A mi kis falunk”, hiszen ilyenkor kellemes élményre vágyunk, kihasználjuk a nevetés pozitív hatását. A könnyedebb filmek, sorozatok (pl Gilmore Girls – Szívek szállodája) mellett sok a romantikus témájú is (az örökzöld Dirty Dancing-et többen említik) és talán kicsit meglepő módon a krimik (itt vezet a Columbo és Poirot), illetve az orvosos sorozatok (Dr. House). És nem maradtak le a klasszikusok sem, ahol, a könyvekhez hasonlóan, példaértékű életeket figyelhetünk: Forest Gump, Életrevalók, Holt költők társasága.
Mikor pörgetitek a mobil hírfolyamot?
Megkérdeztük azt is, mikor fogyasztotok social media tartalmat: a legtöbben elalvás előtt, közel 20% reggel, egyből ébredés után, ezek a leggyakoribb válaszok. Úgy gondoljuk, hogy nem újdonság senkinek, hogy az esti képernyőhasználat még a fényszűrőkkel együtt is hat az agy tevékenységére, így a nyugalmunkra és az alvás minőségére. Ha pedig ébredés után nem azzal a fókusszal indulunk neki a napnak, hogy mik a legfontosabb teendők, mire kell figyelnünk, mit kell hátrébb sorolnunk, melyik része tud töltődős vagy pihenős lenni, hanem egyből mások tartalmait, gondolatait böngésszük, az nem hat pozitívan a mentális egészségünkre. És persze, ahogy rengeteget lehet olvasni és hallgatni a témában, ennek megvannak az okai, akár csak nem szeretnénk semmiről lemaradni, ahogy a „FOMO” szót is megtanultuk az utóbbi években, ám ezek nem segítenek minket a nyugodt, kiegyensúlyozott élet irányába.
Összegezve a mentális egészség fontossága mindenképp egyre inkább előtérbe kerül és egyre tudatosabban foglalkozunk vele. Nyilván egy ilyen kérdőív után csak nagyon általánosan tudunk további ajánlásokat tenni, így ha keresitek még a saját, egyéni válaszaitokat akár a megfelelő életvezetésre vagy bármilyen más témára, akkor várunk szeretettel egyéni konzultációinkon és csoportos foglalkozásainkon. Például, ha gondot okoz a kikapcsolódás, mindig pörög az agyad valamin, akkor tökéletes választás lehet az autogén tréning, vagy a szeptemberben újrainduló reggeli meditációink. Ha foglalkoznátok a munka-magánélet egyensúlyával, a kiégéssel, ezekre újabb csoportokkal készülünk az ősszel. És persze ha nem könnyű megtalálni a jó kezdő lépést, akkor várlak szeretettel egy kezdő beszélgetésre! Nagyon köszönjük a válaszokat, reméljük, hasznosnak találtátok az összefoglalót!