Munkahely

Céges élet és önismeret: hol a kapcsolat?

Érdekes módon, ha szóba kerül az önismeret céges környezetben, szinte 100%-ban annak összefüggésében kerül elő, hogy valaki milyen karriert tervez vagy fut be. Leggyakrabban tehát arra gondolunk, hogy az önismeret arra jó, hogy kiderüljön, valakiben van-e vezetői potenciál, szeret-e vezető lenni, milyen szakma vagy munkakör passzolna hozzá a legjobban. Kétségkívül ez fontos területe az önismeretnek, de ez a kérdés úgy 2-5 évente kerül napirendre, vagy még ritkábban. Viszont vannak olyan területek, ahol napi szinten óriási különbséget jelenthet a megfelelő mélységű önismeret hiánya vagy megléte. Nézzünk meg három ilyen példát!

Jobb együttműködés a kollégákkal

Az önismeret egyik legfontosabb hozadéka tud lenni, hogy jobban tudunk másokhoz kapcsolódni. Saját magunk megértése által nyitottabbá válunk mások eltérő viselkedésére, jobban tudunk törekedni arra, hogy összehangoljuk a működésünket, mint hogy a saját utunkat és gondolatainkat fogadjuk el az egyetlen jó iránynak. Ez rengeteget segíthet saját munkahatékonyságunkban, így a csapatunkra vagy cégünkre is jó hatással lehet.

Mit jelent nekünk a munka?

A karrierkérdésen túl (vagy akár arra vetítve is) gyakran merül fel bennünk egy-egy helyzetben, hogy ki is dönt pontosan. Az évek során rengeteg „parancs” rakódott ránk, szüleinktől, tanárainktól, mesékből, filmekből, könyvekből, más családtagoktól, hogy hogyan kell dolgozni, vagy milyen is az élet. Ezek, mint egy láthatatlan szemüveg, befolyásolják összes döntésünket. Így a vezetéshez, pénzhez, munkához, kollégákhoz való viszonyunkban is sokszor ilyen parancsok mentén kapcsolódunk. Ha azt hallottuk gyerekkorunkban, hogy a munka nemesít, vagy hogy az élet szenvedés, esetleg hogy mindenért nagyon keményen kell küzdeni, vagy pont azt, hogy ne vedd magad túl komolyan, úgysincs értelme, ezek meghatározzák mindennapi kedvünket, működésünket. Ha önismereti folyamatok által lebontjuk ezeket a felvett, eltanult belső iránytűket, és kialakítjuk a saját, autentikus működésünket, hitünket a munka világáról, akkor sokkal könnyebben, önazonosabban, elégedettebben tudunk dolgozni. És extra jó hírként esélyes, hogy a környezetünk is jobban szeret majd velünk kapcsolódni.

Egy vezetőnél kiemelten fontos lehet, mert…

Vezetőként talán még fontosabb az önismeret, hiszen így egy egész csapatra, esetleg egy egész cégnek a kultúrájára, mindennapi működésére vagyunk hatással, hiszen ahogy egy vezető viselkedik, az válik normává. Ha a vezető a fentiekhez hasonló parancsok mentén működteti a csapatát, az nagyon sok feszültséget okozhat a csapat tagjaiban, a csapat tagjai között és a velük dolgozó más területekkel is. Egy vezetőnek nagy felelőssége van abban, hogy megdolgozza a saját „belső gyerekeit”, vagyis azokat a hangokat, akiket a gyerekkorában tanult meg tudattalanul, vagy esetleg elszenvedett történések következményeként alakultak ki. Hiszen ezek a hangok ilyenkor helyette, vagyis a felnőtt énrésze helyett döntenek. A vezetőknek így különösen fontos lenne, hogy megtanulják elválasztani a ténylegesen preferált viselkedésüket a hozott mintáktól, és tisztán látni a helyzetekhez kapcsolódó érzelmeiket.

Ha ezeket a sorokat olvasva ismerősnek tűnt a helyzet, akkor érdemes belevágni minél hamarabb egy önismereti folyamatba, leginkább egyénileg keresve segítséget. De céges keretek között is dolgozhatunk önismerettel, ha vezetőként (vagy HR-sként) szeretnénk megtámogatni egy vezetőfejlesztési vagy talent programot, teamcoachingot önismereti lábbal is. Nagyon hasznos lehet és mély változást hozhat az ilyen programok mellé egyéni önismereti konzultációkkal támogatni a résztvevőket. Természetesen ha valaki még sosem járt önismeretbe, és nehezen indul el ezen az úton segítség nélkül, akkor a cégesen támogatott önismereti folyamatok előtt is érdekes lehet orientációs beszélgetéssel kezdeni, hogy a résztvevők megtalálják a nekik legjobb mentort/módszert, és utána kezdeni egy 5-10 alkalmas egyéni konzultációs sorozatot.

A cikk szerzője Vass Anita, a Mental Spa szakmai vezetője

További cikkeink