Magánélet

Milyen a jó újévi fogadalom?

Sokan összegzik az elköszönő évet, csak magukban, vagy barátokkal beszélgetve, esetleg különböző útmutatók alapján, és ez alapján döntik el, min szeretnének változtatni a következő évben. Ezek az újévi fogadalmak sokszor mégsem működnek. Miért és hogyan lehetne jobban csinálni?

Kicsit akarni nem elég

Az első fontos kérdés: az elhatározás erőssége. Gyakran itt bukik el a fogadalom, mert nem igazán akarunk tenni érte, csak örülnénk, ha megtörténne velünk a változás munka nélkül. Sajnos ezt tapasztaljuk nálunk önismereti folyamatok kapcsán is, hogy ha nem elég erős az elhatározás, akkor az ügyfél szép lassan elmaradozik. Hiszen a változásra időt és energiát kell szánni, illetve biztos lesznek konfliktusok is körülöttünk, mivel valamit másképp szeretnénk, mint eddig. És ha nem eléggé akarja valaki, akkor itt fel is adja. Ami segíteni tud erősíteni az elhatározást, hogy érdemes az elhatározást kiváltó történés(ek) fájdalmát, rossz érzését is megvizsgálni, és végig észben tartani. Fontos nem kicsinyíteni őket az idővel, hogy nem is volt az annyira rossz az a megbeszélés, nem mondta komolyan a férjem, hogy…, biztos túlzott a gyerek – könnyen szőnyeg alá söpörjük így az esetet, és a változásba vetett energia is csökken ezáltal.

De túl nagyot álmodni sem jó

A másik leggyakoribb gond, hogy nem reális elvárásokat támasztunk magunkkal szemben. Ha eddig egy napot sem sportoltunk, akkor nem heti 3×2 órával kellene kezdeni, mert ezt az új szokást hamar el fogjuk hagyni. Az persze jó, ha van valami nagyobb, távlati célunk, de azt le kell bontani kisebb, reális lépésekre és azokkal kezdeni. És ha sikerült a kis lépés, akkor ne felejtsük el megünnepelni, örülni neki, megdicsérni magunkat, hogy sikerült kicsit változtatnunk. Így esélyesebben fenn tudjuk tartani a változást, és begyakorolva az új rutint év végére már tudunk másképp működni azon a területen, amin szeretnénk változtatni.

Egyedül minden nehezebb

Fontos még a támogatás: nem véletlenül nem csináltunk eddig valamit valahogyan az életünkben. Ezt a pontot gyakran teljesen elfelejtjük, pedig talán az egyik legfontosabb. Nagyobb az esély, hogy fenntartható változást érjünk el, ha valaki támogat bennünket ebben. Ezalatt semmiképp nem a számonkérést értjük, vagyis nem azt, hogy valaki minden héten megkérdezi, hogy megcsináltuk-e a tervet. Valaki olyanra van szükségünk, aki abban segít, hogy buzdít minket, esetleg átbeszéli velük az akadályokat, segít megérteni, hogy mi a gátja bennünk egy-egy cselekvésnek és átsegít minket akár néhány tippel is a nehézségeken. Érdemes ilyenkor is önismereti támogatást kérni, mert akkor amellett, hogy rendszeresen kapunk segítséget, azt is felderíthetjük, hogy miért nem sikerült eddig megváltoztatni valamit az életünkben. Szóval 3, 2, 1: újév és önismeret 😊 Valóban boldog 2025-t kívánunk mindenkinek!

Ha nem egyéni konzultációval, hanem csoportos foglalkozással támogatnád meg az elhatározásod, ajánljuk figyelmedbe Évtervező művészetterápiás workshopunkat és Hogyan lesz ez az év más? alkalmunkat.

A cikk szerzője Vass Anita, a Mental Spa szakmai vezetője

További cikkeink