Magánélet

Hogyan legyen nyugodtabb, örömtelibb a karácsonyunk?

Elérkezett az advent, és egyre többünket foglalkoztat, hogyan lehet jobban csinálni a karácsonyi készülődést, hogyan ne „beessünk a fa alá” idegesen, hullafáradtan, és hogy ezt hogyan ne kövesse majd egy kiüresedett, lehangolt január… 

Az önismeretnek itt is fontos szerepe lehet. Sokszor próbálunk megfelelni olyan elvárásoknak, amik vagy nem léteznek, vagy nem rólunk szólnak. Vagyis sokszor csak azt gondoljuk, hogy valami boldoggá teszi a családunkat, barátainkat, de ők meg sem merik nekünk mondani, hogy ez nekik nem fontos, így hajszoljuk magunkat feleslegesen. Ennek remek módja, ha őszintén leülünk beszélgetni a családunkkal, barátainkkal, kollégáinkkal, hogy kinek mi esne jól a karácsony kapcsán, melyek az azok a programok, amiket csak megszoktunk, de már nem fontos vagy nem szeretjük, hogy mennyit ajándékozunk, esetleg bizonyos kapcsolatokban le is mondhatunk az ajándékokról egy kis együtt töltött minőségi idő javára. 

Saját hagyományok

Gyakran a családi, transzgenerációs elvárások súlya alatt roskadozunk az ünnepek alatt. Mert azt hallottuk gyerekkorunkban, hogy az ünnep nem ünnep, ha nem látogatjuk végig az egész családot, ha nem főzzük-sütjük meg a felmenők minden ágának a receptjeit, és még sorolhatnánk. Érdemes ezeket is górcső alá venni, és kialakítani a saját ünnepi szokásainkat. Megőrizni a családi hagyományokból, amiket szeretünk és ahol a befektetett energia arányos a szerzett örömmel. És szeretettel elengedni a hagyományokat, amik már nem férnek bele abba, hogy tényleg jól lehessünk az ünnepek alatt.

További nyomás a folyamatos kommunikáció a social mediában, az üzletekben, a reklámokban, hogy milyen is a tökéletes karácsony. Itt is érdemes befelé figyelni, hogy NEKÜNK milyen egy szép, meghitt ünnep, és nem összehasonlítani magunkat másokkal, pláne nem mások kirakatával. És persze ez szokatlan és emiatt nehéz is. Ahogy Brene Brown, amerikai professzor és mentálhigiénés szakember mondja: „Bátorság kell a pihenéshez és a játékhoz egy olyan világban, ahol a kimerültség státuszszimbólum.”

Nem csak a beiglitésztát nyújthatjuk

Ráadásul minden jót ebbe a három-négy napba igyekszünk belezsúfolni, nem csoda, hogy így telítődünk az élményekkel, az ételekkel, gyakran egymással is. „Szerződhetünk” arra is, hogy a kedvenc sütikből minden januári hétvégén megsütünk majd egyet-egyet, és így az ünnepeken kevesebb féle lesz  – így tovább tart az öröm, és talán egészségesebb is lesz a karácsony. Vagy ajándékozhatunk élményt, például színház- vagy koncertjegyeket, egyéb közös programokat már januárra, februárra, az  év későbbi részére. Így szintén el tudjuk nyújtani a közös pillanatokat, és talán az ajándékvásárlás is könnyebb lehet. 

A legfontosabb tehát a tudatosság. Gondoljuk végig, hogy mit teszünk tényleg örömmel, szeretettel, és a többiről egyeztessünk a környezetünkkel, hogy olyan ünnepünk lehessen, ahol mindenki viszonylag boldog lehet, és senki sem áldozza fel magát a többiek vélt vagy valós igényeinek oltárán. És persze jó, ha ezt a szokásunkat megtartjuk az év további részére is. 😊 

Jól-létet ajándékoznál szeretteidnek? Tekintsd meg személyre szabható ajándékutalványainkat.

További tippek mentorainktól

  • segítségkérés, családtól, barátoktól, ha olyan helyzetben vagyunk, hogy nem tudunk mindent magunk megoldani ( pl. kisgyermekünk van, idős szülőről kell gondoskodnunk)
  • párunk felnőttként való kezelése és bevonása a feladatokba, nem „megóvása” a teendőktől
  • az ünnepi időszak előtt rendszeres torna, szauna, pihentető napok bevezetése
  • stresszlevezetés:
    • olyan zenét hallgatni, ami nyugtat vagy inspirál
    • vizualizáció, hogy milyen lenne egy jó ünnep
    • relax, forró tea/csoki, kád víz
    • természet (mindfulness, figyeld meg a részleteket, hangokat, illatokat – segít jelen lenni, visszaérkezni magadhoz, a testedbe)
    • alkotás: fesd ki magadból a feszültséget, csinálj üdvözlőlapot, a színezés is meditatív. Alkoss a gyerek(ek)kel együtt, rosszabbik kezeddel rajzolj fát, csillagot, rajzoljatok úgy, hogy fogjátok együtt a ceruzát

A cikk szerzője Vass Anita, a Mental Spa szakmai vezetője

További cikkeink